Spraševanje

Boris Bovha

Profesor Bovha ima navado zastavljati vprašanja v specifičnem slogu. Če ste seznanjeni z njihovimi vzorci, boste lahko hitro ocenili njihovo težavnost. Ta rubrika vam bo pri tem v znatno pomoč.

Težko, zapleteno vprašanje

Tudi – zanimivo – najkrajše. Kot iz topa bo izstrelil nek izraz ali frazo in pričakoval, da mu ta izraz razložite in ga na široko opišete, brez kakršnekoli asistence ali podvprašanj in do pike tako, kot si sam predstavlja.

Primer:

“Kaj so entente cordiale?”

Relativno odgovorljivo vprašanje

Na dolgo in široko bo razvlekel t. i. uvod k vprašanju (uverturo), preden bo prešel na bistvo. Pri odgovoru bo možna delna improvizacija (3%). Uporabo besede ‘relativno’ v podnaslovu boste lažje razumeli, ko boste prebrali spodaj navedeni primer in se zavedli psihološkega učinka na dijaka.

Primer:

“Dej mi ti recimo povej… oziroma razloži… k smo se zadnč pogovarjal… Pa dejva mal pogledat naprimer konec prve svetovne vojne… Mirovne pogodbe, aneda… Katere dežele je, torej… Nemčija nekako… izgubila nekje na relaciji, recimo… Evrope?”

Poseben primer

Ta tip je posebej ugoden za dijake, ki se nikoli ne učijo in katerih razred nima seznama za spraševanje. Je verjetno tudi najbolj pogost tip, vsaj iz izkušenj našega razreda.

Primer:

“Ma, ej, ni je sile, ki bi me dons prisilila, da nekoga uprašam. Ker se mi enostavno ne da.”

All characters appearing in this work are fictitious. Any resemblance to real persons, living or dead, is purely coincidental. This content may not be advisable for general audiences due to its explicit nature and may contain strong language. Discretion is advised.

Site and design © 2013 - FatherOfAlways ™